MONTAŻ ODNAWIALNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII W FORMIE PANELI FOTOWOLTAICZNYCH NA OBIEKTACH UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ ORAZ ZAKUP INNOWACYJNYCH URZĄDZEŃ PROEKOLOGIC
UMOWA O DOFINANSOWANIE NR: 00390-6523.2-SW1110602/20/21 z dnia 29 kwietnia 2021 r.
TYTUŁ OPERACJI: Montaż odnawialnych źródeł energii w formie paneli fotowoltaicznych na obiektach użyteczności publicznej oraz zakup innowacyjnych urządzeń proekologicznych
CEL OPERACJI: Ochrona i poprawa stanu środowiska naturalnego w wyniku zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery oraz podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców na terenie Gminy Kołczygłowy
WSKAŹNIKI REALIZACJI CELU:
Liczba projektów dotyczących pozostałego obszaru – ochrony, poprawy środowiska i jego elementów - 1 szt.
Liczba operacji służących poprawie małej retencji i wytwarzaniu odnawialnych źródeł energii - 1 szt.
Wzrost świadomości ekologicznej mieszkańców - 105 szt.
OPIS OPERACJI: Przedmiotem projektu jest dostawa i montaż instalacji fotowoltaicznych na obiekcie użyteczności publicznej jakim jest Szkoła Podstawowa w Kołczygłowach na terenie Gminy Kołczygłowy. W ramach operacji zaplanowano wykonanie instalacji fotowoltaicznej o mocy 39,6 kWp tj., 88 szt. modułów fotowoltaicznych o mocy 340 Wp, w celu wytwarzania energii elektrycznej na częściowe pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną obiektu. Panele fotowoltaiczne zamieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych cechuje się niewielką lub zerową emisją zanieczyszczeń, co zapewnia pozytywne efekty ekologiczne. Dzięki wykorzystaniu energii słonecznej nastąpi zmniejszenie emisji, CO2, SO2, NOx i pyłu w tym PM 10 i BaP. Poprzez montaż paneli fotowoltaicznych i wykorzystanie energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych ogranicza się zapotrzebowanie na energię pochodzącą z paliw kopalnych, w wyniku czego nastąpi redukcja emisji, co ma ogromne znaczenie dla zapobiegania dalszemu przyspieszeniu zmian klimatu. W wyniku realizacji operacji uda się uniknąć emisji CO2 w ilościach – 21 026 kg/rok. Ponadto projekt zakłada edukację ekologiczną w zakresie segregacji odpadów nietypowych, która skierowana jest do wszystkich grup wiekowych poprzez posadowienie w miejscach publicznych tj. przy Szkole Podstawowej dla dzieci i młodzieży oraz przy Urzędzie Gminy i Gminnym Ośrodku Kultury dla osób starszych, nietypowych, indywidualnych i o atrakcyjnym wyglądzie pojemników do segregacji niestandardowych odpadów poprzez:
Zakup i posadowienie na terenie Szkoły Podstawowej 1 zestawu (5 koszy) kredek w formie koszy na śmieci w kolorystyce odpowiadającej segregacji odpowiednich frakcji jak równie zakup i posadowienia metalowego serca (2 szt. – w tym 1 szt. przy Szkole Podstawowej i 1 szt. przy Urzędzie Gminy) do zbioru nakrętek plastikowych co przyczyni się do właściwej segregacji butelek plastikowych tj. odkręconych i zgniecionych do plastików a nakrętki jako materiału do ponownego wykorzystania z przeznaczeniem na szczytny cel.
Zakup 2 nowoczesnych urządzeń umożliwiających segregację specjalnych odpadów poprzez innowacyjne i atrakcyjne wizualnie urządzenia które postawione zostaną przy Gminny Ośrodku Kultury w Kołczygłowach, a mianowicie: Gminny/Miejski Punkt Elektoroodapów – 1 szt. oraz Zgniatacz Puszek – 1 szt. Są to nowoczesne formy edukacji społeczeństwa w zakresie segregacji odpadów. I tak pierwszy składa się z 7 tub do których odpowiednio oznaczonych można wrzucać – żarówki, baterie, telefony, ładowarki, płyty CD czy tonery. Kolejne urządzenie to zgniatacz puszek. Ważnym punktem kampanii społecznych promujących segregację odpadów jest zmniejszanie objętości opakowań: zgniatanie puszek, butelek pet, składanie kartoników, itd. Zgniatacz Puszek znakomicie wspiera promocję takich działań. Usytuowanie zgniatacza w ruchliwym, uczęszczanym przez przechodniów miejscu w przestrzeni miejskiej czyli przy Gminnym Ośrodku Kultury podnosi jego wartość i znaczenie. Takie urządzenie to nowoczesna, rzucająca się w oczy forma działań ekologicznych i szerzenia informacji o świadomym i odpowiedzialnym traktowaniu odpadów.
Ostatni zakres działań mających na celu wzrost świadomości ekologicznej to zakup i dystrybucja EKO BOX-u – zestawu produktów ekologicznych – 100 szt. (kpl.) To zestaw 3 produktów, które w prosty sposób ułatwią każdemu odpowiedzialne postępowanie z odpadami. Zestaw składa się z małej zgniatarki butelek pet, pojemnika na zużyte baterie oraz mobilnego kosza na drobne odpady.
CAŁKOWITA WARTOŚĆ OPERACJI: 246 617,00 zł
WARTOŚĆ DOFINANSOWANIA: 185 510,28 zł
WARTOŚĆ WKŁADU WŁASNEGO: 61 106,72 zł
Operacja współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020.
Operacja została zrealizowana w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju Rybackiej Lokalnej Grupy Działania „Pojezierze Bytowskie” z Łupawska odpowiedzialnej za wdrażanie środków na operacje w zakresie działania „Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność" w ramach Priorytetu 4 "Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej", objętego Programem Operacyjnym "Rybactwo i Morze", z wyłączeniem projektów grantowych.