Źródło finansowania: Rządowy Program Odbudowy Zabytków
Podstawa dofinansowania: Promesa NR RPOZ/2022/11935/PolskiLad
Nazwa inwestycji: Renowacja zabytkowego budynku kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego w Łubnie
Obszar inwestycji: Udzielenie dotacji
Opis inwestycji: Przedmiotem zadania jest renowacja powstałego w latach 1633 r. i 1711 r. oraz przebudowanego w 1848 r. zabytkowego kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego położonego w miejscowości Łubno w gminie Kołczygłowy wpisanego do Rejestru zabytków nieruchomych województwa pomorskiego pod nr A-339 na podstawie decyzji z dnia 14.04.1964 r. oraz Gminnej Ewidencji Zabytków,polegająca na realizacji robót budowlanych o charakterze prac konserwatorsko - restauratorskich. Obecny stan zachowania zarówno wewnętrzny jak i zewnętrzny budynku jest w złym stanie technicznym i wizualnym. Czynniki fizyczne, czynniki ekonomiczne, jako ograniczone i nieznaczne możliwości inwestycyjne, eksploatacja użytkowa wraz z działaniem zjawisk klimatycznych tj. zmiany temperatury, ilość promieni słonecznych w okresie letnim, wilgotność powietrza oraz silne opady atmosferyczne i podmuchy wiatru wywierają znaczący wpływ na eksploatację i niszczenie poszczególnych elementów obiektu, a tym samym przyczyniają się do jego degradacji. Powtarzający się proces powoduje zniszczenie drewna konstrukcyjnego i elementów elewacji przez nalot, grzyby, bakterie i korozje biologiczną. Niektóre belki drewniane–konstrukcyjne posiadają gniazda wypełnione mączką drewnianą (próchnem) będącym produktem rozkładu drewna przez drobnoustroje oraz grzyby i owady. Nieodpowiednie zabezpieczenie obiektu oraz wilgoć, różnice temperatury, mocne opady i nasiąkanie murów czy porywiste wiatry wyrządziły oraz pozostawiły skutki na elementach konstrukcyjnych jak np. wielokrotny skurcz i rozkurcz drewna wpływający na rozluźnienie połączeń oraz siatkę spękań, ubytki elewacyjne, łuszczenie, oderwania elementów elewacji, zniekształcenia i przebarwienia. W związku z chęcią przywrócenia mu możliwie przybliżonego pierwotnego wyglądu i zaplanowano szereg działań w zakresie robót budowlanych polegających między innymi na usunięciu zanieczyszczeń, wymianie wadliwych fleków i uzupełnień w konstrukcji drewnianej, wymianie skorodowanych belek drewnianej konstrukcji, likwidację spękań wypełnień tynkowych, wykonanie poprawnego styku elastycznego wypełnienia tynkowego z konstrukcją, wymianę uszkodzonych tynków i wypraw, naprawę betonowej strefy cokołowej, malowanie powierzchni tynkowanych wraz z zabezpieczeniem przed korozją biologiczną, impregnację ochronno – barwiącą elementów drewnianych, scalenie fakturowe wypełnień konstrukcji, roboty zewnętrzne o charakterze komunikacyjnym przy elewacji budynku, zabezpieczenie przed podmywaniem, gromadzeniem wilgoci i zbieraniem się wód opadowych. Podjęcie powyższych działań ma na celu na celu zabezpieczenie i utrwalenie substancji zabytku, zahamowanie procesów jego destrukcji oraz ocalenie materii i formy obiektu zabytkowego dla przyszłych pokoleń. Zakres prac został skonsultowany i określony przy współpracy z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.
Przewidywany okres realizacji inwestycji: 07.2024 - 11.2024 (do 12 miesięcy)
Szacunkowa wartość inwestycji: 254 870, 21 zł
Wartość umowy o udzielenie dotacji: 254 870, 21 zł
Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych: 249 772,81 zł - udzielona dotacja
Wkład własny: 5 097,40 zł
Źródło finansowania: Rządowy Program Odbudowy Zabytków
Podstawa dofinansowania: Promesa NR RPOZ/2022/13191/PolskiLad
Nazwa inwestycji: Renowacja zabytkowego budynku kościoła pw. Chrystusa Króla wraz z zagospodarowaniem terenu przykościelnego w Kołczygłowach
Obszar inwestycji: Udzielenie dotacji
Opis inwestycji: Przedmiotem zadania jest renowacja powstałego w XVII w. zabytkowego kościoła pw. Chrystusa Króla wraz z jego otoczeniem położonego w miejscowości Kołczygłowy wpisanego do Rejestru zabytków nieruchomych województwa pomorskiego pod nr A-228 na podstawie decyzji z dnia 28.08.1961 r. oraz Gminnej Ewidencji Zabytków, polegająca na realizacji prac o charakterze konserwatorsko-restauratorskim. Obecny stan zachowania zarówno wewnętrzny jak i zewnętrzny budynku jest w złym stanie technicznym i wizualnym. Czynniki fizyczne, czynniki ekonomiczne, jako ograniczone i nieznaczne możliwości inwestycyjne, eksploatacja użytkowa wraz z działaniem zjawisk klimatycznych tj. zmiany temperatury, ilość promieni słonecznych w okresie letnim, wilgotność powietrza oraz silne opady atmosferyczne i podmuchy wiatru wywierają znaczący wpływ na eksploatację i niszczenie poszczególnych elementów obiektu, a tym samym przyczyniają się do jego degradacji. Powtarzający się proces powoduje zniszczenie drewna konstrukcyjnego, elementów elewacji i tynków przez nalot, grzyby, bakterie i korozje biologiczną. Nieodpowiednie zabezpieczenie obiektu oraz wilgoć, różnice temperatury, mocne opady i nasiąkanie murów czy porywiste wiatry wyrządziły oraz pozostawiły skutki na elementach konstrukcyjnych,elewacyjnych i terenie przyległym jak np. wielokrotny skurcz i rozkurcz drewna wpływający na rozluźnienie połączeń oraz siatkę spękań, ubytki elewacyjne, łuszczenie, oderwania elementów elewacji, przebarwienia, nierówności, wyboje i zniekształcenia w nawierzchniach otaczających. W związku z chęcią przywrócenia możliwie przybliżonego pierwotnego wyglądu obiektu i otoczenia zaplanowano szereg działań w zakresie robót budowlanych polegających między innymi na przygotowaniu powierzchni np. mycie, usunięcie zanieczyszczeń, zabezpieczenie elementów, wykonaniu nowego docieplenia np. przedsionka, wymianie wadliwych fleków i uzupełnień w konstrukcji drewnianej, likwidacji spękań wypełnień tynkowych, wykonaniu poprawnego styku elastycznego wypełnienia tynkowego fach z konstrukcją drewnianą, wymianie i/lub naprawie i/lub uzupełnieniu uszkodzonych tynków i ubytków lub wykonaniu nowych tynków renowacyjnych ze scaleniem fakturowym/kolorystycznym, impregnację ochronno – barwiącą elementów drewnianych i/lub nasycenie tynków oraz prace malarskie nawierzchni tynkowanych. Ponadto planuje się wykonanie nowej nawierzchni parkingu przykościelnego wraz z między innymi: elementami małej architektury np. ławki i/lub elementy oświetlenia lub nasadzeniami ozdobnymi. Podjęcie powyższych działań ma na celu na celu zabezpieczenie i utrwalenie substancji zabytku, zahamowanie procesów jego destrukcji oraz ocalenie materii i formy obiektu zabytkowego dla przyszłych pokoleń. Zakres prac został skonsultowany i określony przy współpracy z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.
Przewidywany okres realizacji inwestycji: 08.2024 - 09.2025 (powyżej 12 miesięcy)
Szacunkowa wartość inwestycji: 917 052,02 zł
Wartość umowy o udzielenie dotacji: 867 347,00 zł
Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych: 850 000,00 zł - udzielona dotacja
Wkład własny: 17 347,00 zł
Źródło finansowania: Rządowy Program Odbudowy Zabytków
Podstawa dofinansowania: Promesa NR Edycja2RPOZ/2023/3244/PolskiLad
Nazwa inwestycji: Renowacja zabytkowego budynku Kościoła pw. Apostołów Piotra i Pawła w Gałąźni Małej
Obszar inwestycji: Udzielenie dotacji
Opis inwestycji: Przedmiotem zadania jest renowacja powstałego w 1857 r. zabytkowego kościoła pw. Apostołów Piotra i Pawła położonego w miejscowości Gałąźnia Mała w gminie Kołczygłowy wpisanego do Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków oraz Gminnej Ewidencji Zabytków, polegająca na realizacji robót budowlanych o charakterze prac konserwatorsko-restauratorskich w zakresie całego obiektu. Obiekt w miarę upływu czasu poddany został procesom degradacji, wpływów zjawisk atmosferycznych i klimatycznych. Ponadto proces starzenia się i eksploatacji materiałów budowlanych jest efektem ciągłym, a przede wszystkim naturalnym związanym z długotrwałym oddziaływaniem otaczającego środowiska i dotyczy również materiałów pochodzenia przemysłowego wytworzonego na potrzeby budowlane, jak i materiałów naturalnych np. kamień. Czynniki fizyczne, czynniki ekonomiczne, jako ograniczone i nieznaczne możliwości inwestycyjne, eksploatacja użytkowa wraz z działaniem zjawisk klimatycznych takich jak zmiany temperatury, ilość promieni słonecznych w okresie letnim, wilgotność powietrza oraz silne opady atmosferyczne i podmuchy wiatru wywierają znaczący wpływ na eksploatację i niszczenie poszczególnych elementów konstrukcyjnych, elewacyjnych, wykończeniowych jak i wyposażenie wchodzące w skład obiektu. W konsekwencji tych sytuacji na budynku uwidaczniają się białe naloty,wykwity a nawet grzyb. Ponadto pod wpływem różnic temperatur powstają spękania, łuszczenie się materiałów ceglanych, tynkarskich czy drewnianych oraz odpadnie elementów elewacyjnych zarówno wewnętrznych jaki i zewnętrznych. W związku z powyższym w trosce o zachowanie bezpieczeństwa w obiekcie oraz przywrócenie mu jego możliwie przybliżonego pierwotnego wyglądu i zabezpieczenie historii na kolejnych wiele lat zaplanowano szereg działań w zakresie robót budowlanych polegających między innymi na wymianie istniejącego pokrycia dachowego z posypką mineralną wraz z wzmocnieniem konstrukcji dachu z częściową lub całkowitą wymianą elementów konstrukcyjnych. W ramach działań planuje się także roboty zewnętrzne m.in. związane z elewacją i/lub jej elementami powiązanymi w tym chociażby położenie tynków konserwatorskich i/lub ich malowanie itp. oraz prace wewnętrzne w obiekcie w skład których mogą wchodzić m.in. położenie tynków konserwatorskich wewnętrznych i/lub ich malowanie, naprawa i renowacja drewnianego stropu itp. Podjęcie powyższych działań ma na celu na celu zabezpieczenie i utrwalenie substancji zabytku, zahamowanie procesów jego destrukcji oraz ocalenie materii i formy obiektu zabytkowego dla przyszłych pokoleń. Zakres prac do wykonania został skonsultowany i określony przy współpracy z przedstawicielami Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.Mając na uwadze stan obiektu, brak wcześniejszych działań inwestycyjnych oraz bezpieczeństwo osób korzystających, podjęcie działań jest pilne.
Przewidywany okres realizacji inwestycji: 11.2024 - 09.2025 (do 12 miesięcy)
Szacunkowa wartość inwestycji: 397 959,00 zł
Wartość umowy o udzielenie dotacji: 397 959,00 zł
Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych: 390 000,00 zł - udzielona dotacja
Wkład własny: 7 959,00 zł